נגישות

הצטרפו אליינו בפיסבוק:

דף הבית הכשרה ושוק העבודה מוביליות חברתית גבוהה מחד, במקביל לרמת אי-שוויון גבוהה מאידך
מוביליות חברתית
מוביליות חברתית

מוביליות חברתית גבוהה מחד, במקביל לרמת אי-שוויון גבוהה מאידך

הכלכלן הראשי באוצר: בישראל מוביליות חברתית גבוהה ביחס לעולם

הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נווה, פרסם ב-15.5.17 את ממצאי המחקר שנערך במשרדו באשר למוביליות החברתית בישראל ולאפשרות שיש לילדים שנולדו למשפחות ממעמד כלכלי נמוך לשפר את מצבם הכלכלי בבגרותם.

על פי נתוני המחקר שפרסם נווה, בישראל נתונים חריגים בתחום זה המצביעים על מוביליות חברתית גבוהה מחד, המתקיימת כביכול במקביל לרמת אי-שוויון גבוהה מאידך. הנתונים מפתיעים כי נהוג להבחין בקשר שלילי בין מוביליות לאי-שוויון.

ע"פ מחקר שנערך במשרד הכלכלן הראשי, ילידי 1985-1975 משתכרים בממוצע יותר מהוריהם. נתון מפתיע ביחס לעובדה שהפערים החברתיים-כלכליים רק העמיקו בעשורים האחרונים.

אך, מאז שילדי שנות השבעים למדו במערכת החינוך השתנתה החברה הישראלית ועברה מהפכה ניאו-ליברלית של הפרטה ודלדול השירותים הציבוריים והקצנה של הפערים החברתיים. לכן נשאלת השאלה האם הילדים של היום יוכלו ליהנות מאותה מוביליות חברתית? ככל שהמדינה מסירה את אחריותה מהמערכות הציבוריות ומעבירה את האחריות לפרטים וככל שאי-השוויון עולה כך ניתן להניח שבעלי האמצעים יוכלו לספק חינוך טוב יותר לילדיהם לעומת מחוסרי האמצעים ולהביא את ילדיהם לנקודת מוצא טובה יותר בכניסה לשוק העבודה.

קישור לכתבה המלאה ב"דה-מרקר": http://bit.ly/2qmuqRT.