נגישות

הצטרפו אליינו בפיסבוק:

דף הבית כללי חדשות משניות נתונים שהתפרסמו לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ח במוסדות האקדמיים
השכלה גבוהה
השכלה גבוהה

נתונים שהתפרסמו לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ח במוסדות האקדמיים

ירידה במס' הסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות המחקר, ירידה בשביעות הרצון מהמוסדות האקדמיים בישראל ומהם המקצועות המבוקשים ביותר?

ירידה במס' הסטודנטים לתואר ראשון

בשנת הלימודים תשע"ח צפויים להתחיל ללמוד כ–310 אלף סטודנטים לכל התארים במכללות ובאוניברסיטאות, בדומה למספר הסטודנטים בשנה הקודמת. מספרם הכולל של הסטודנטים לתואר ראשון בכל המוסדות ירד ב–0.2%, ומספר הסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות בלבד ירד ב–2.5%.

מנתוני נתוני המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) ל–2005–2017 עולה כי: מספר הסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות המחקר ירד בעשור האחרון ב–16.5%. באותה תקופה מספר הסטודנטים במכללות עלה ב–50%, וכיום רוב הסטודנטים לתואר ראשון לומדים באחת מהן.

מאז הקמת המכללות בשנות ה–90, עלה מספר הסטודנטים הלומדים בהן פי שלושה, וכיום הוא גבוה יותר ממספר הסטודנטים הלומדים באוניברסיטאות. עם זאת, מ–2009 נרשמה האטה גם בקצב הגידול במכללות, ובשנת הלימודים האחרונה מספר הסטודנטים במכללות הפרטיות ירד ב–1,000, לעומת השנה שקדמה לה.

  • קישור לכתבה שפורסמה ב"דה מרקר": "נוטשים את האוניברסיטאות: צניחה דרמטית במספר הסטודנטים, ירידה גם במינהל עסקים": http://bit.ly/2ysXnQL.

ירידה בשביעות הרצון מהמוסדות האקדמיים בישראל

יותר מ-8000 סטודנטים ממוסדות אקדמיים שונים השתתפו בסקר מיוחד של התאחדות הסטודנטים המצביע על ירידה כללית בשביעות הרצון מהמוסדות האקדמיים בישראל. האוניברסיטאות בתחתית הרשימה עם התדרדרות ניכרת בכל הפרמטרים. לצד הירידה הכללית בשביעות הרצון בקרב סטודנטים בישראל, ניתן לראות מהנתונים כי דווקא האוניברסיטאות הן שהתדרדרו הכי הרבה. רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל, מסר בתגובה: "המערכת האקדמית שרויה בקיפאון וחייבת לעבור בדק בית מקיף, אחרת המגמה תימשך. לימודים אקדמיים במאה ה-21 לא יכולים להיות זהים לאלה שהתקיימו לפני עשרות שנים. "לצד החובות המחקריות, יש למערכת אחריות על כישורים ומיומנויות שרלוונטיים הרבה יותר לחיים סביבנו, אותם היא מאחרת לתת. החיבור בין התואר ושוק התעסוקה חייב להיות משמעותי יותר, אחרת נראה עוד ועוד צעירים בישראל שיוותרו על השכלה גבוהה"

  • קישור לכתבה שפורסמה ב"מאקו": "המוסדות לא מותאמים למאה ה-21": http://bit.ly/2gyWoaC.

המקצועות המבוקשים ביותר באוניברסיטאות עפ"י נתונים של המועצה להשכלה גבוהה

ב–20 השנים האחרונות חל מהפך בסדר העדיפויות של הסטודנטים. הביקוש ללימודים בתחומי מדעי הרוח ירד בחדות, לעומת זינוק בביקוש ללימודי מינהל עסקים, משפטים ולימודי הנדסה ומדעי המחשב. עם זאת, בשנים האחרונות נרשמת ירידה גם במספר הסטודנטים הלומדים מינהל עסקים ומשפטים.

מהנתונים העדכניים ביותר, עולה כי התחום המבוקש ביותר הוא מקצועות העזר הרפואיים : 3,660 הציבו את המקצוע בעדיפות ראשונה, ורק 1,750 מהם התקבלו.

במקום השני ברשימת הביקוש באוניברסיטאות עומדים לימודי המחשב: 2,095 רשמו את המסלול בעדיפות ראשונה, ורק 1,285 התקבלו. מיד אחר כך הנדסת חשמל ואלקטרוניקה (2,080 מועמדים, 1,190 התקבלו) ובמקום הרביעי לימודי רפואה (2,025 מועמדים ו-520 שהתקבלו – מה שהופך את המקצוע לקשה ביותר לקבלה).

תחום מדעי הרוח עדיין נמצא במקום טוב באמצע בטבלת המבוקשים. בשנת תשע"ו הציבו 1,650 מועמדים את המסלול בעדיפות ראשונה, ו-1,255 מהם התקבלו.

ללימודי משפטים נסו להתקבל באותה שנה 1,180 מועמדים, ורק 680 אכן התקבלו.

בתחתית הרשימה נמצאים שני מסלולים כלכליים גרידא: רק 365 המעוניינים להיות רואי חשבון הציבו את מקצוע החשבונאות בראש העדיפויות (245 התקבלו), ו-120 בלבד בחרו במינהל עסקים (80 התקבלו).

עוד עולה מהנתונים כי מתחילת העשור גדל מספר המועמדים למדעי המחשב בכמעט 1,000 סטודנטים, ויחס "מועמד למתקבל" במדעי המחשב ובהנדסת חשמל התייצב סביב 1.7. בתקופה זו נרשמה עליה גם במכללות האקדמיות במספר המועמדים למדעי המחשב (מכ-2,000 ל-3,100).

מה קורה במכללות? מה אומר על הנתונים שר החינוך נפתלי בנט? מהי התייחסותה של יו"ר ות"ת (ועדה לתכנון ותקצוב), פרופ' יפה זילברשץ?

הכנסו וקראו את הכתבה המלאה ב"וונט", בקישור הבא: http://bit.ly/2yubDrz.