נגישות

הצטרפו אליינו בפיסבוק:

דף הבית כללי חדשות ראשיות סקר: 80%-85% מכלל המעסיקים מצביעים על קושי ממשי בגיוס עובדים מקצועיים
חינוך מקצועי-טכנולוגי
חינוך מקצועי-טכנולוגי

סקר: 80%-85% מכלל המעסיקים מצביעים על קושי ממשי בגיוס עובדים מקצועיים

המחסור בעובדים הופך בהדרגה לסכנה קיומית לתעשייה כולה

בסקר שערך לאחרונה האגף למחקר כלכלי של התאחדות התעשיינים, עולה כי 80%-85% מכלל המעסיקים מצביעים על קושי ממשי בגיוס עובדים מקצועיים.

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש התייחס למחסור ואמר כי "התעשייה הישראלית משוועת לעובדים מקצועיים, ובהתאמה המשכורות הגבוהות. המפעלים סובלים ממחסור חמור של אלפי עובדים בכל הרמות – החל מעובדי רצפת יצור, דרך טכנאים והנדסאים וכלה במהנדסים. המחסור מוביל לפגיעה ממשית בכושר התחרותיות של התעשייה הישראלית, פוגע בפריון של המשק, וכבר היום מביא לסגירת או העתקת מפעלים ופסי יצור לחו"ל, על אף שמפעלי התעשייה הישראלית הם ממקומות העבודה המתקדמים והמודרניים ביותר בארץ, והם מציעים תנאים מצוינים לעובדים המתאימים".

כבר מספר שנים שקיים בישראל מחסור של אלפי עובדים במקצועות טכנולוגיים וטכניים בענפי החשמל והאנרגיה. למרות שהשכר במשרות אלה גבוה מהממוצע במשק, צעירים רבים בוחרים ללמוד תארים אקדמיים בנושאי כלליים, אשר הסיכוי למצוא בהם משרה נמוך ובהתאם לכך גם השכר.

נכון להיום, התקצוב לסטודנט במכללה טכנולוגית הוא כ-8,000 שקל בשנה. סכום זה נמוך מהתקציב הממוצע שהמדינה מעבירה לילד בגיל הגן (11 אלף שקל), לתלמיד בתיכון (22 אלף שקל) וכמובן מהתקצוב הממוצע לסטודנט באוניברסיטה או מכללה אקדמית (33 אלף שקל).

בכתבה ב"וונט" מפורטות אפשרויות ההשתכרות של אותם צעירים המחליטים בכל זאת לפנות לכיוון טכנולוגי, בהן ניתן להרוויח (אחרי כמה שנות ניסיון) עשרת אלפים שקל בחודש ומעלה ללא השכלה אקדמית – על פי נתוני משרד הכלכלה, המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ומדע (מה"ט) והתאחדות התעשיינים.

לקריאת הכתבה המלאה ב"וונט": http://bit.ly/2vU0uNX.

  • קישור כתבה נוספת המציעה אפשרויות ההשתכרות של אותם צעירים בארה"ב הפונים לכיוון vocational training (ולא להשכלה אקדמית) ב "usa today": "10 in-demand jobs for workers without a bachelor's degree":

https://usat.ly/2wjuZPV.